Warto wiedzieć

Strona Główna Jak żyć z cukrzycą?

Jak żyć z cukrzycą?
Jak żyć z cukrzycą?

Często leczenie cukrzycy kojarzy się głównie z codziennym przyjmowaniem zastrzyków insulinowych.

TO NIE PRAWDA. Jest to podstawowy i jedyny   sposób radzenia sobie z występującym od początku w cukrzycy typu 1 całkowitym brakiem insuliny.

U większości ludzi dorosłych występuje cukrzyca typu 2.

Tutaj leczenie polega na stosowaniu głównie środków niefarmakologicznych tj. diety, redukcji masy ciała i regularnego wysiłku fizycznego oraz na stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. Leczenie insuliną jest jednak czasami  konieczne w późniejszych fazach leczenia.
Do metod leczenia cukrzycy zalicza się:

leczenie dietetyczne;
wysiłek fizyczny;
leczenie farmakologiczne;
edukacja terapeutyczna.
Należy podkreślić, że leczenie niefarmakologiczne ma prawie równorzędne znaczenie jak farmakoterapia. Czasami w początkowych stadiach cukrzycy typu 2 dieta i wysiłek fizyczny są wystarczające ( UWAGA ! należy postępować zgodnie z zaleceniem lekarza diabetologa), aby kontrolować glikemię (poziom glukozy we krwi) bez stosowania leków i insuliny.

ZMIEŃ NAWYKI ŻYWIENIOWE!

Sposób odżywiania osoby z cukrzycą może być dość elastyczny.Powinniśmy skupić się na utrzymywaniu prawidłowej masy ciała poprzez codzienne spożywanie posiłków bogatych w warzywa i owoce ( pięć mniejszych posiłków), zawierających dużo białka oraz błonnika. Przygotowywanie urozmaiconych, zdrowych posiłków może stać się bardzo przyjemne.Większość dziennego zapotrzebowania (50–60%) powinny stanowić węglowodany, ponieważ są głównym źródłem energii dla człowieka. Należy spożywać przede wszystkim cukry złożone, obecne w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Natomiast trzeba prawie całkowicie wykluczyć węglowodany proste (sacharoza) ze swojej diety, ponieważ wchłaniają się bardzo szybko i powodują trudne do kontroli poposiłkowe hiperglikemie.

Przynajmniej 15% dziennego dowozu energii powinny dostarczać białka. Do diety dla cukrzyków należy włączyć przede wszystkim te pełnowartościowe (pochodzenia zwierzęcego) – zawierają wszystkie niezbędne rodzaje aminokwasów, w przeciwieństwie do większości białek roślinnych.

Spożycie tłuszczu trzeba ograniczyć do najwyżej 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ważne jest, aby tłuszcze nasycone (zwierzęce) nie przekraczały 10% dostarczanej energii. Dużo zdrowsze są kwasy tłuszczowe nienasycone, znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego.

ZWIĘKSZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ!

Podstawowym problemem u osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2 jest nadwaga.
To bardzo dobry sposobem na kontrolowanie swojej masy ciała i obniżanie cukru we krwi. Aktywność  fizyczna może być  bardzo różna – począwszy od uprawiania długodystansowej jazdy na rowerze a skończywszy na okazjonalnych spacerach ( częstotliwość i rodzaj wysiłku trzeba dostosować do aktualnego stanu zdrowia i jego  kondycji). Wysiłek pomaga również walczyć z wieloma schorzeniami układu sercowo – naczyniowego, które mogą być powikłaniami cukrzycy.

JEŚLI JEST TO NIEZBĘDNE PRZYJMUJ LEKI SYSTEMATYCZNIE!

INFORMACJE O CUKRZYCY SĄ NIEODŁĄCZNYM ELEMENTEM TERAPII!

Zrozumienie istoty choroby przez pacjenta znacząco zwiększa szansę na prawidłowy przebieg leczenia. Będzie on potrafił modyfikować dawki leków w zależności od stylu życia oraz diety. Ma to ogromny wpływ na opóźnienie rozwoju powikłań, które w znaczący sposób pogarszają jakość życia.
Mówi się, że „kto więcej wie o cukrzycy, żyje dłużej”.