Warto wiedzieć

Strona Główna Warto wiedzieć

Jak żyć z cukrzycą?
Często leczenie cukrzycy kojarzy się głównie z codziennym przyjmowaniem zastrzyków insulinowych.
Jak określić ryzyko udaru mózgu?
Skala CHADS2 – jest to skala, która określa ryzyko udaru mózgu u osób z migotaniem przedsionków zarówno napadowym ( okresowo występującym) jak i u osób z przewlekłym migotaniem przedsionków.
Zawał serca – objawy
Bólu w klatce piersiowej nie można lekceważyć. Może on być pierwszym objawem zawału serca. Jeśli występują u Ciebie dolegliwości, zwłaszcza związane z wysiłkiem, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza.
Objawy udaru mózgu
Objawy udaru mózgu  zależą od rodzaju i rozległości udaru. Do najczęściej towarzyszących i niepokojących można zaliczyć.
Arytmia serca – co zrobić?
Nieprawidłowe tworzenie i przewodzenie pobudzeń w sercu prowadzi do jego niemiarowości. Odczuwamy wtedy przerwy w pracy serca, nagle przyspieszenia, osłabienie lub nawet utraty przytomności.
Niewydolne serce – co dalej?
Niewydolność serca najczęściej wiąże się z obniżeniem siły skurczu lewej komory co wyraża się spadkiem frakcji wyrzutowej – ilość krwi przekazywanej przez serce do tętnic poniżej 50%.
Nadciśnienie tętnicze
Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew oddziałuje na naczynia krwionośne. Wyróżniamy ciśnienie skurczowe, kiedy serce wtłacza krew do naczyń krwionośnych oraz ciśnienie rozkurczowe.